تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

دربرابر خشونت چگونه باید ایستادگی کرد؟

  تاریخ به هیچ بهانه به اهل خشونت ارفاق نمی کند.

  اگر درست باشد که سرانجام انسان در کهکشانها همصدایی خواهد یافت و از تنهایی به در خواهد آمد ، باری این فخر برای تاریخ تمدن این بشر که در این بخش از زمان بر این کره خاکی می زید باقی است و همین افتخار بس که با هر گامی که برداشته ، یا هر دردی که کشیده ، با هر چه  ساخته ، با هر چیز که کشف کرده گامی از خشونت دور شده است و به آدمی نزدیک. در این گامها قوانینی نهاده که خشونت این خصلت حیوانی را از او دور کند.در همه این احوال البته  بوده اند کسانی که خشونت را مدح گفته و آن را تقدیس کرده اند.ولی این اراده تاریخ بوده است که انسان را مدام به سوی دوری از خشونت و نفرت از آن رانده و به خشونت آئینان جز دهلیز بدنامی تعارف نکرده است.


   بهتر است که اخلافها را در سطوح ابتدایی شان باقی گذاشته و به حل و فصل آنها بپردازیم، زیرا ممکن است با گذر زمان و بدتر شدن شرایط ، نتوان مشکلات موجود را حل و فصل کرد.

  سطوح گوناگون یک اختلاف

  1-ناراحتی و آزردگی خاطر

  2-آزار و اذیت

  3-عصبانیت

  4-خشونت


   رویکردهای زیادی برای حل مشکلات و اختلافات وجود دارد.

  باید همیشه به خاطر داشته باشیم که اختلافها با یکدیگر مشابه نیستند و نباید در حل آنها از رویکردهای مشابه استفاده کرد چرا که استفاده از یک شیوه برای حل تمامی اختلافات و مشکلات می تواند شرایط را از آنچه که هست بدتر کند.

   5 شیوه ی اصلی حل اختلاف معرفی می شود که حول دو محور میزان قدرت و میزان درگیری فرد در اختلاف ، می چرخند و هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

  1-تسلط(قدرت 3:میزان درگیری در اختلاف 1)

  این شیوه معمولا" زمانی رخ می دهد که یکی از گروهها و یا افراد قدرتمند بوده و به دیگری نیازی نداشته باشند.

  2- تسلیم و سر فرود آوردن (قدرت 1:میزان درگیری در اختلاف 1)

  این شیوه معمولا" زمانی مورد استفاده قرار  می گیرد که یکی از افراد یا گروهها به جای اینکه به دنبال برطرف نمودن خواسته هایش باشد در برابر مشکل و اختلاف سر تسلیم فرود آورد.

  3-مذاکره

  این شیوه معمولا" میان افرادی استفاده می شود که از قدرت یکسان برای حل و فصل اختلافشان برخوردار بوده و برای دوام رابطه به یکدیگر وابستگی متقابل دارند.

  4-به تعویق انداختن (قدرت 1:میزان درگیری در اختلاف 3)

  در این شیوه هر دوطرف تمایل به فراموش کردن اوضاع داشته و امید وارند که با نادیده گرفتن مشکل ، اختلاف به خودی خود حل شود.

  5-همکاری (قدرت 3:میزان درگیری در اختلاف 3)

  در این شیوه ، طرفین به روی گزینه های احتمالی که می توانند مشکل و یا اختلاف موجود را حل کنند ، تمرکز داشته و با یکدیگر همکاری دارند.از بهترین شیوه هاست و همواره طرفین اختلاف در انتها برنده خواهند شد.


    4 مرحله ی حل اختلاف که می تواند به ما در حل وفصل مشکلاتمان کمک کندعبارتند از:

  1-شناسایی مشکل  2-مشاجره و پاسخ    3-ارزیابی و ایجاد گزینه ها     4-راه حل و توافق


    خوب است طریق رهایی از خشونت را به دیگری هم بیاموزیم.آموختن چیزی به دیگران والاترین حرفه ها ست، به خاطر نفس آموختن.

  تجربیات هیجانی ما تا حدودی بستگی به باور خود ما دارد که در هنگام قرار گرفتن در موقعیت های خشم برانگیز چه  احساسی می بایست داشته باشیم و این امر به نوبه ی خود بسته به میزان ارزشی است که بافت اجتماعی – فرهنگی ما برای خشم قائل است.از آنجاییکه خشم آزار دهنده ی ناسالم به عواملی چون (ناکامی-بی عدالتی- توهین – تهدید – قانون شکنی و ... )مربوط می شود ، طی مشاوراتی که ویندی درایدن  انجام داده است،نتیجه گرفته که موثرترین راه کمک به افراد خشمگین آن است که به جای تشویق آنها به برخورد با مشکلات هیجانی در موقعیتهای عام ، کمک کنیم تا با این مشکلات تحت شرایط خاص رو به رو شوند و در موقعیتهای خاصی که پیش  می آید با خشم کنار بیایند.


   5 روش وﻳﮊه برای کنترل خشم

  الف)آرامش آموزی

  ب)باز سازی شناختی

  ج)تخلیه انرﮊی

  از طریق پرداختن به فعالیت های جسمی یا خلاق ، مفید و اثر بخش است.فایده آن اینست که می توان در وضعیت ذهنی آرام ، مشکل خشم برانگیز خود را حل کرد و به عنوان یک مهارت مقابله با خشم ، یک فرایند 2 مرحله ای است:

  مرحله ی اول، رها ساختن تنش و برانگیختگی از سیستم

  مرحله دوم، به حل مساله مربوط است.(استفاده از یک شیوه ی منظم و هدفمند برای رسیدن به یک هدف خاص که عمدتا" حل یک مشکل است.

  د)حل مساله

  ه)تغییر محیط


   برخورد با افراد خشن:

  آنهایی که با آشوب طلبی دست به خشونت می زنند ، به یقین به محور عقل در تنظیم امور واقف یا پایبند نیستند. از آنجاییکه غالبا" افراد پرخاشگر با بدبینی و تصورات نومیدانه ی خود ، دیگران را تحت تاثیر قرار می دهند و محیط اطراف خود را پر تنش می کنند.که در صورت  مواجهه با آنان ابتدا باید موقعیت را ارزیابی کرده و به اهمیت مشکل پی ببریم ، چنانچه موضوع مهم و قابل رسیدگی است با استفاده از راهکارهای مناسب در جهت حل مشکل اقدام کنیم. و منطق ایجاب می کند که در مورد مخالفان خود از فکر و اندیشه استفاده نماییم ، نه اینکه با خشونت با آنها  رفتار کنیم.

  در صورت وجود قانون علیه هر گونه آشوبگری ، قوانین و عواقب آن را به افراد تذکر دهیم.

   واکنشهایتان را روی شخص بد ررفتار ، تغییر دهید و روشهای برخوردی مناسب پیدا کنید.

  توجه داشته باشید که شما روی واکنشهای خود کنترل صد درصد دارید.به خود یادآور شوید که من حرفهای این اشخاص را جدی نمی گیرم.و اجازه نمی دهم که روی من تاثیر بگذارند.می دانم حرفی که آنها می زنند در مورد من مصداق ندارد.برخورد آنها ناشی از عدم احساس ایمنی است که خودشان دارند.من می توانم حرفهایی را که دیگران به من می زنند باور نکنم.


   لازم است خود را با مهارتهایی آماده سازیم که به ما امکان می دهد:

  الف) توان ابراز  و یا کنترل احساسات خود را داشته باشیم تا در مقابل بتوانیم حقایق را آن گونه که هست ببینیم.

  ب)حقوق خود را مطرح کنیم.

  ج)بتوانیم جملات خود را با من آغاز کنیم.

  د)در برابر در خواست های ناعادلانه نه بگوییم.

  با این سیاست به آینده مطمئن تری می رسید و اجازه نمی دهید که حرفهای اشخاص بد رفتار روی روحیه و آینده شما ﺗﺄثیر سوء بر جای بگذارد.

   


  این مطلب تا کنون 170 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : اختلاف ,خشونت ,شیوه ,استفاده ,مشکل ,میزان ,میزان درگیری ,داشته باشیم ,شیوه معمولا ,معمولا زمانی ,شیوه معمولا زمانی ,
  دربرابر خشونت چگونه باید ایستادگی کرد؟

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر